Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors TFM201610GHM-R47MTAA
TDK Corporation TFM201610GHM-R47MTAA
Part Number
TFM201610GHM-R47MTAA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 470NH 3.9A 41 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
TDK Corporation
Product Parameter
Part NumberTFM201610GHM-R47MTAA
Part StatusActive
TypeThin Film
Material - CoreMetal
Inductance470nH
Tolerance±20%
Current Rating3.9A
Current - Saturation4.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)41 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)