Home Product Index Power Supplies - Board Mount DC DC Converters CC10-1205SF-E
TDK-Lambda Americas Inc. CC10-1205SF-E
Part Number
CC10-1205SF-E
Manufacturer
TDK-Lambda Americas Inc.
Description
CONV DC/DC 10W SNGL 12V 5V PCB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC DC Converters
TDK-Lambda Americas, Inc.
In Stock 570 pcs
    13.13000/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberCC10-1205SF-E
Part StatusActive
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)10W
Voltage - Isolation500V
ApplicationsITE (Commercial)
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension1.40" L x 0.89" W x 0.33" H (35.6mm x 22.6mm x 8.5mm)