Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single BYW98-200RL
STMicroelectronics BYW98-200RL
Part Number
BYW98-200RL
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
STMicroelectronics
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberBYW98-200RL
Part StatusObsolete
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 9A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Related Products
BYW98-200
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD
In Stock: 0
BYW98-200RL