Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors MLP151M350EK1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP151M350EK1C
Part Number
MLP151M350EK1C
Description
CAP ALUM 150UF 20% 350V FLATPACK
In Stock 300 pcs
    42.71400/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part Number MLP151M350EK1C
Part Status Active
Capacitance 150µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.2A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 1.4A @ 20kHz
Impedance -
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Size / Dimension 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)