Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors MLP152M080EK0A
Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP152M080EK0A
Part Number
MLP152M080EK0A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V FLATPACK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
In Stock 102 pcs
    38.38000/pcs
  • 10 pcs
    35.98100/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMLP152M080EK0A
Part StatusActive
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated80V
ESR (Equivalent Series Resistance)106 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Polarization-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)