Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors MLP151M350EK0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP151M350EK0C
Part Number
MLP151M350EK0C
Description
CAP ALUM 150UF 20% 350V FLATPACK
In Stock 317 pcs
    42.71400/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberMLP151M350EK0C
Part StatusActive
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1.2A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.4A @ 20kHz
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)