Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single CDBC5100-G
Comchip Technology CDBC5100-G
Part Number
CDBC5100-G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO214AB
Product Parameter
Part NumberCDBC5100-G
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Operating Temperature - Junction125°C (Max)