Home Product Index Switches Rotary Switches RTAP30112SSD25S
C&K RTAP30112SSD25S
Part Number
RTAP30112SSD25S
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 60V
Product Parameter
Part NumberRTAP30112SSD25S
Part StatusObsolete
Number of Positions12
Index StopsContinuous
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeRound (5.9mm Dia)
Actuator Length25.00mm
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel12.60mm