Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 35ZLK470MT810X20
Rubycon 35ZLK470MT810X20
Part Number
35ZLK470MT810X20
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Product Parameter
Part Number35ZLK470MT810X20
Part StatusActive
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Polarization-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency864mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.88A @ 100kHz
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Related Products
35ZLK470M10X20
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 3000
RFQ0.15103/pcs
35ZLK470MT810X20
Manufacturer: Rubycon