Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 35ZLJ560MT810X20
Rubycon 35ZLJ560MT810X20
Part Number
35ZLJ560MT810X20
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 35ZLJ560MT810X20
Part Status Active
Capacitance 560µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.375A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 2.5A @ 100kHz
Impedance 28 mOhm
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Related Products
35ZLJ560M10X20
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
RFQ 0.34500/pcs
35ZLJ560MT810X20
Manufacturer: Rubycon