Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 381LQ331M450A032
Cornell Dubilier Electronics (CDE) 381LQ331M450A032
Part Number
381LQ331M450A032
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
    3.15500/pcs
  • 10 pcs
    2.80350/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number381LQ331M450A032
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450V
ESR (Equivalent Series Resistance)553 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1.38A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.93A @ 20kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)