Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters CSU550AP-3
Artesyn Embedded Technologies CSU550AP-3
Part Number
CSU550AP-3
Manufacturer
Artesyn Embedded Technologies
Description
AC/DC CONVERTER 2X12V 570W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Artesyn Embedded Technologies
In Stock 175 pcs
    77.06400/pcs
  • 144 pcs
Product Parameter
Part NumberCSU550AP-3
Part StatusActive
TypeFront End
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)45A, 2.5A
Power (Watts)550W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency94%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Hot Swappable, Load Sharing, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension7.28" L x 2.89" W x 1.57" H (185.0mm x 73.5mm x 40.0mm)
Related Products
CSU550AP-3
Manufacturer: Artesyn Embedded Technologies
Description: AC/DC CONVERTER 2X12V 570W
In Stock: 0
RFQ77.06400/pcs
CSU550AP-3-001