Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 25ZLG820MEFCT810X23
Rubycon 25ZLG820MEFCT810X23
Part Number
25ZLG820MEFCT810X23
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number25ZLG820MEFCT810X23
Part StatusActive
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Polarization-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1.416A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency2.36A @ 100kHz
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Related Products
25ZLG820MEFC10X23
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
In Stock: 0
RFQ0.14851/pcs
25ZLG820MEFCT810X23
Manufacturer: Rubycon