| Part Number | HM37-1007R19LF |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | - |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 190nH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 42A |
| Current - Saturation | 50A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 0.37 mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.276" W (10.00mm x 7.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.354" (9.00mm) |
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 170NH 42A 0.37 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 190NH 42A 0.37 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 320NH 48A 0.47 MOHM TH
In Stock: 0