Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single STPS20M100SR
STMicroelectronics STPS20M100SR
Part Number
STPS20M100SR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A I2PAK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
STMicroelectronics
    1.41500/pcs
  • 10 pcs
    1.27150/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberSTPS20M100SR
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Operating Temperature - Junction150°C (Max)