Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors EEE-FC0J331P
Panasonic Electronic Components EEE-FC0J331P
Part Number
EEE-FC0J331P
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    0.12569/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEE-FC0J331P
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current - Low Frequency337.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency450mA @ 100kHz
Impedance300 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)