Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors UPB1V331MPD1TD
Nichicon UPB1V331MPD1TD
Part Number
UPB1V331MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Nichicon
    0.12149/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberUPB1V331MPD1TD
Part StatusObsolete
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency280mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency364mA @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)