Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors UCD1A331MNL1GS
Nichicon UCD1A331MNL1GS
Part Number
UCD1A331MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Nichicon
    0.11865/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberUCD1A331MNL1GS
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency300mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency600mA @ 100kHz
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)