Home Product Index Connectors, Interconnects Backplane Connectors - Specialized MP2-R060-51S1-TR30
3M MP2-R060-51S1-TR30
Part Number
MP2-R060-51S1-TR30
Manufacturer
3M
Description
CONN INV SOCKET 2-FB 60POS 5ROW
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Backplane Connectors - Specialized
3M
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberMP2-R060-51S1-TR30
Part StatusObsolete
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)