Eaton HB1635-2R5356-R
Part Number
HB1635-2R5356-R
Manufacturer
Eaton
Description
CAP 35F -10% +30% 2.5V T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Eaton
    3.49000/pcs
  • 10 pcs
    3.10000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberHB1635-2R5356-R
Part StatusActive
Capacitance35F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.650" Dia (16.50mm)
Height - Seated (Max)1.496" (38.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Related Products
HB1635-2R5356-R
Manufacturer: Eaton
Description: CAP 35F -10% +30% 2.5V T/H