Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs CS220-25PB
Central Semiconductor Corp CS220-25PB
Part Number
CS220-25PB
Description
SCR 25A TH TO-220
Product Parameter
Part NumberCS220-25PB
Part StatusObsolete
Voltage - Off State1000V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.8V
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Off State (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C