Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs CS220-12B
Central Semiconductor Corp CS220-12B
Part Number
CS220-12B
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Description
SCR 12A TH TO-220
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs
Central Semiconductor Corp.
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberCS220-12B
Part StatusObsolete
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
Current - Off State (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C