Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors CWR29HC336KBHA
AVX Corporation CWR29HC336KBHA
Part Number
CWR29HC336KBHA
Description
CAP TANT 33UF 10% 15V 2915
AVX Corporation
    9.33437/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberCWR29HC336KBHA
Part StatusActive
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)