Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors CWR29FC156KCFC
AVX Corporation CWR29FC156KCFC
Part Number
CWR29FC156KCFC
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 15UF 10% 10V 2214
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
In Stock 821 pcs
    15.72345/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberCWR29FC156KCFC
Part StatusActive
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2214 (5634 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)