Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors T95B156M016CSSS
Vishay Sprague T95B156M016CSSS
Part Number
T95B156M016CSSS
Description
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611
Product Parameter
Part NumberT95B156M016CSSS
Part StatusActive
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)