Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors T95B156K016CSSS
Vishay Sprague T95B156K016CSSS
Part Number
T95B156K016CSSS
Manufacturer
Vishay Sprague
Description
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
Vishay Corporation
Vishay Corporation
Product Parameter
Part NumberT95B156K016CSSS
Part StatusActive
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)