Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors CDC5D23BNP-100LC
Sumida America Components Inc. CDC5D23BNP-100LC
Part Number
CDC5D23BNP-100LC
Description
FIXED IND 10UH 1.04A 133 MOHM
Product Parameter
Part NumberCDC5D23BNP-100LC
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±15%
Current Rating1.04A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)133 mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2323 (5858 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)