Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors CDC5D20NP-272KC
Sumida America Components Inc. CDC5D20NP-272KC
Part Number
CDC5D20NP-272KC
Description
FIXED IND 2.7MH 55MA 36 OHM SMD
Product Parameter
Part NumberCDC5D20NP-272KC
Material - Core-
Inductance2.7mH
Tolerance±10%
Current Rating55mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)36 Ohm Max
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)