Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors CDC5D20NP-122KC
Sumida America Components Inc. CDC5D20NP-122KC
Part Number
CDC5D20NP-122KC
Manufacturer
Sumida America Components Inc.
Description
FIXED IND 1.2MH 90MA 15 OHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Sumida Corporation
Sumida Corporation
Product Parameter
Part NumberCDC5D20NP-122KC
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance1.2mH
Tolerance±10%
Current Rating90mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-
Frequency - Test-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)