Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 6.3YXH1000MEFCTA8X16
Rubycon 6.3YXH1000MEFCTA8X16
Part Number
6.3YXH1000MEFCTA8X16
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 6.3YXH1000MEFCTA8X16
Part Status Active
Capacitance 1000µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 504mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 840mA @ 100kHz
Impedance 87 mOhm
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)