| Part Number | UBX2A331MHL |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 100V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 150°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency | 715mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.43A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 100
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 42
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 160
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 1006
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 0