Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs 2N2325AS
Microsemi Corporation 2N2325AS
Part Number
2N2325AS
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
SCR 150V 20UA TO205AD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number2N2325AS
Part StatusObsolete
Voltage - Off State150V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)600mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)20µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)2.2V
Current - On State (It (AV)) (Max)1.6A
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Current - Hold (Ih) (Max)2mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Supplier Device PackageTO-39 (TO-205AD)
Related Products
2N2060
Manufacturer: Central Semiconductor Corp
Description: TRANS 2NPN 500MA 60V TO78-6