Home Product Index Circuit Protection Gas Discharge Tube Arresters (GDT) GTCS25-471M-R05-2
Littelfuse Inc. GTCS25-471M-R05-2
Part Number
GTCS25-471M-R05-2
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
GDT 470V 20% 5KA SURFACE MOUNT
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberGTCS25-471M-R05-2
Part StatusActive
Voltage - DC Spark Over (Nom)470V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance±20%