| Part Number | 0253003.NRT1L |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | Axial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC |
| Melting I²t | 1.19 |
| Approvals | CCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.103" Dia x 0.280" L (2.61mm x 7.11mm) |
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL
In Stock: 0