| Part Number | 0253003.M |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | Axial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC |
| Melting I²t | 1.19 |
| Approvals | CCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.103" Dia x 0.280" L (2.61mm x 7.11mm) |
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: DUST CAP 8S PLASTIC
In Stock: 2607
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: DUST CAP 10SL 12S 12 PLASTIC
In Stock: 2740
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: ER 12 12S 14 14S D/C PLAS
In Stock: 1231
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: DUST CAP 14 14S 16 16S PLASTIC
In Stock: 652
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: DUST CAP 18 PLASTIC
In Stock: 6017
Manufacturer: ITT Cannon, LLC
Description: DUST CAP 22 24 PLASTIC
In Stock: 2003