| Part Number | LTC1416CG |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 14 |
| Sampling Rate (Per Second) | 400k |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Features | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: BOOK LINEAR TECH APPS 1997 VOL 3
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 7-SEG 3DIGIT BLUE 0.28 CA
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 7-SEG .276" DIGIT RED CA
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 7-SEG 3DIGIT RED 0.28" CA
In Stock: 0