| Part Number | LT317AT#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |
| Voltage - Output (Max) | 40V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Current - Supply | - |
| PSRR | 80dB ~ 65dB (120Hz) |
| Control Features | - |
| Protection Features | Over Temperature |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR SGL POS ADJ 16-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR SGL POS ADJ 16-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-3
In Stock: 1166
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OPAMP GP 15MHZ 8DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COMPARATOR DUAL 14-DIP
In Stock: 205