Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single MBRH12040R
GeneSiC Semiconductor MBRH12040R
Part Number
MBRH12040R
Description
DIODE MODULE 40V 120A D-67
GeneSiC Semiconductor
In Stock 105 pcs
    15.27000/pcs
  • 10 pcs
    14.12600/pcs
  • 25 pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMBRH12040R
Part StatusActive
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67 HALF-PAK
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C