Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single MBRH120200R
GeneSiC Semiconductor MBRH120200R
Part Number
MBRH120200R
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Description
DIODE MODULE 200V 120A D-67
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
GeneSiC Semiconductor
In Stock 953 pcs
    13.70170/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberMBRH120200R
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 200V