| Part Number | PV3F2B0SS-343 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Vandal Resistant, Illuminated |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 2A (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Color - Actuator/Cap | Silver |
| Illumination Type, Color | LED, Blue |
| Illumination Voltage (Nominal) | 6 VDC |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP40 |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 16.00mm Dia |
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
In Stock: 172
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
In Stock: 0
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
In Stock: 0
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
In Stock: 0
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
In Stock: 0
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
In Stock: 0
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
In Stock: 83
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
In Stock: 0
Manufacturer: E-Switch
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
In Stock: 0