Home Product Index Sensors, Transducers Current Transducers SCD20PUR
CUI Inc. SCD20PUR
Part Number
SCD20PUR
Manufacturer
CUI Inc.
Description
SENSOR CURRENT HALL 20A AC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Current Transducers
CUI Inc
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number SCD20PUR
Part Status Obsolete
For Measuring AC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 20A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity -
Frequency 50Hz/60Hz
Linearity ±0.5%
Accuracy -
Voltage - Supply 5V
Response Time 3µs
Current - Supply (Max) 25mA
Operating Temperature -10°C ~ 75°C