Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors SN221M010ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SN221M010ST
Part Number
SN221M010ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Product Parameter
Part NumberSN221M010ST
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.21 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency255mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)