Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors SN220M063ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SN220M063ST
Part Number
SN220M063ST
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Product Parameter
Part NumberSN220M063ST
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.24 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency130mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)