Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors SN220M010ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SN220M010ST
Part Number
SN220M010ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Product Parameter
Part NumberSN220M010ST
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.06 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency57mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)