Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors SN220M025ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SN220M025ST
Part Number
SN220M025ST
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Product Parameter
Part NumberSN220M025ST
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.05 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency86mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)