Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PT300R-1200
API Delevan Inc. PT300R-1200
Part Number
PT300R-1200
Description
FIXED IND 300UH 3.3A 150 MOHM TH
API Delevan Inc
    2.68320/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberPT300R-1200
Part StatusActive
TypeToroidal
Material - Core-
Inductance300µH
Tolerance±15%
Current Rating3.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" Dia x 0.550" W (30.48mm x 13.97mm)