Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PT300-1750
API Delevan Inc. PT300-1750
Part Number
PT300-1750
Description
FIXED IND 300UH 7.3A 75 MOHM TH
API Delevan Inc
    2.68320/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberPT300-1750
Part StatusActive
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance300µH
Tolerance±15%
Current Rating7.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)75 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.750" Dia x 0.760" W (44.45mm x 19.30mm)