Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PT300-1200HM
API Delevan Inc. PT300-1200HM
Part Number
PT300-1200HM
Description
FIXED IND 300UH 3.3A 150 MOHM TH
API Delevan Inc
    2.71520/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberPT300-1200HM
Part StatusActive
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance300µH
Tolerance±15%
Current Rating3.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" Dia (30.48mm)
Height - Seated (Max)0.550" (13.97mm)
Related Products
PT300-1200
Manufacturer: API Delevan Inc.
Description: FIXED IND 300UH 3.3A 150 MOHM TH