Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PT300-1200
API Delevan Inc. PT300-1200
Part Number
PT300-1200
Manufacturer
API Delevan Inc.
Description
FIXED IND 300UH 3.3A 150 MOHM TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
API Delevan Inc
    2.68320/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberPT300-1200
Part StatusActive
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance300µH
Tolerance±15%
Current Rating3.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" Dia x 0.550" W (30.48mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Related Products
PT300-1200
Manufacturer: API Delevan Inc.
Description: FIXED IND 300UH 3.3A 150 MOHM TH