Home Product Index Fans, Thermal Management DC Fans KD1206PTB1 H.M.
Sunon Fans KD1206PTB1 H.M.
Part Number
KD1206PTB1 H.M.
Manufacturer
Sunon Fans
Description
FAN AXIAL 60X25.5MM 12VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC Fans
Sunon
Sunon
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number KD1206PTB1 H.M.
Part Status Obsolete
Voltage - Rated 12VDC
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Width 25.50mm
Air Flow 22.5 CFM (0.637m³/min)
Static Pressure 0.200 in H2O (49.8 Pa)
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Features Speed Sensor (Tach)
Noise 34 dB(A)
Power (Watts) 2.00W
RPM 4300 RPM
Termination 3 Wire Leads
Ingress Protection -
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)